Manitoba Historical Society
     Keeping history alive for over 138 years

 


MHS
Events


2017
Annual
General
Meeting


Spring
Field Trip:
Military
History


Fall
Field Trip:
Ukrainian
Settlement


Manitoba
History

No. 83


This Old
Grain
Elevator


Abandoned
Manitoba


War
Memorials
in Manitoba


Digitized
Local History
Books


Memorable
Manitobans


Historic Sites
of Manitoba

Manitoba Organization: Winnipeg School Division

Link to:
Board Chairs | Inspectors / Superintendents | Assistant Superintendents | Secretary-Treasurers | Trustees | Schools

The Winnipeg School Division, established in 1877, is the largest of six public school divisions in Winnipeg.

Board Chairs

Term

Chair

1871-1874

Archibald Francis Wright (1842-1912)

1875

Robert Atkinson Davis (1841-1903)

1875

Thomas Lusted (1841-1904)

1876

Col. John Kennedy

1877

Thomas Lusted (1841-1904)

1878

Duncan Sinclair (1849-1914)

1879-1880

Alexander James Belch (1829-1906)

1881-1884

Stewart Mulvey (1834-1908)

1885-1887

William Fisher Luxton (1844-1907)

1888-1892

Peter Campbell McIntyre (1854-1920)

1893-1895

Edward Benson (1843-1904)

1896-1897

James Stuart (1853-1925)

1898

Joseph Carman (1847-1923)

1899-1901

David Wesley Bole (1856-1933)

1902

J. F. Fowler

1903-1904

Donald Andrew Ross (1856-1938)

1905-1906

Angus Browne (1844-1922)

1907-1908

John A. McKerchar (1862-?)

1909-1910

George Allan Lister (1873-1943)

1911

Arthur Congdon (1863-1939)

1912-1913

Thomas Glendenning Hamilton (1873-1935)

1914-1915

John Thomas Haig (1877-1962)

1916-1917

Richard R. Knox (1863-1947)

1918-1919

Richard W. Craig (1877-1966)

1920-1921

William John Bulman (1870-1938)

1922-1923

Arthur Congdon (1863-1939)

1924-1925

Frederick Stevenson Harstone (1865-1947)

1926-1927

Dr. H. A. McFarlen

1928-1929

Albert Edwin Bowles (1873-1949)

1930-1931

Garnet Coulter (1882-1975)

1932-1933

William Ryde Milton (1871-1959)

1934-1935

Edward McGrath (1876-1963)

1936-1937

Frederick Edgar Warriner (1884-1966)

1937-1938

Jessie Mackenzie Macrae Maclennan (1873-1942)

1938-1948

?

1948-1949

George Peterkin MacLeod (1893-1961)

1949-1950

James Campbell Haig (1909-1980)

1950-1955

?

1955-1956

Anne Ethel “Nan” Murphy (1902-1990)

1956-1959

?

1959-1961

Catherine Stewart Milner (?-?)

1961-?

Roy Joseph Matas (1920-1986)

Inspectors / Superintendents

Term

Inspector / Superintendent

1876-1877

George Bryce (1844-1931)

1878-1879

Rev. J. F. Germain

1880-1881

Samuel Clarke Biggs (1851-1911)

1882

J. H. Stewart

1882

John Beaufort Somerset (1843-1901)

1883-1884

John Fawcett

1885-1929

Daniel J. McIntyre (1852-1946)

1929-1935

David Merritt Duncan (1870-1951)

1935-1950

James Clayton Pincock (1885-1976)

1950-1953

Herbert McIntosh (1888-1953)

1953-1966

Wesley Crawford Lorimer (1913-2010)

1966-?

?

?-1983

Harold Pollock (1928-2008)

1983-2001

John C. “Jack” Smyth (1936-2007)

Assistant Superintendents

Term

Assistant Superintendent

1912-1921

David Merritt Duncan (1870-1951)

1921-1944

John Braithwaite Wallis (1876-1962)

1944-1947

Arthur Victor Pigott (1900-1987)

1947-1953

Ewart Horace Morgan (1896-1983)

1953-1972

Gordon Thomas MacDonell (1908-2004)

1972-1983

?

1983-?

Raymond John Longfield (1923-2003)

1990-?

Irvin Sera (1927-2015)

Secretary-Treasurers (1881-1926):

Term

Secretary-Treasurer

1881

J. H. Stewart

1882

John Emslie (1846-1907)

1882

A. J. Dingman

1883

George Pirie

1885-1907

Stewart Mulvey (1834-1908)

1907-1926

Robert Huston Smith (1875-1926)

1926-?

F. A. Allden

Trustees (1871-1935)

Trustee

Term(s)

M. Abrahamson

1914-1915

Niven Agnew (1828-1905)

1882

Mrs. Rose Alcin

1920-1921

Arni Anderson

1921-1924

James Henry Ashdown (1844-1924)

1876

M. Averbach

1933-1935

C. E. Beeken

1921-1922

A. J. Belch

1877-1880

H. T. Bell

1887-1888

Edward Benson (1843-1904)

1888-1900

Samuel Clarke Biggs (1851-1911)

1879-1880

Andrew Bileski [Bilecki] (1903-1992)

1934-1935

Elgin Adams Blakely (1854-?)

1889-1890

David Wesley Bole (1856-1933)

1895-1902

Albert Edwin Bowles (1873-1949)

1922-1933

A. H. Brown

1908-1914

Alexander Brown

1881-1882

Mrs. E. K. Brown

1915-1916

Angus Browne (1844-1922)

1894-1907

R. A. Bruce

1926-1929

George Bryce (1844-1931)

1876-1878

William John Bulman (1870-1938)

1913-1926

Henry Byrnes (1839-1931)

1898-1902

Joshua Calloway (1830-1921)

1883-1890

A. P. Cameron

1884-1885

Duncan Cameron

1918-1921

D. U. Campbell

1879-1880

G. H. Campbell

1888

Joseph Carman (1847-1923)

1892-1893

J. Cathcart

1877

James Chisholm (1841-1920)

1886-1888

Arthur Congdon (1863-1939)

1903-1927

Garnet Coulter (1882-1975)

1921-1923, 1925-1934

Richard W. Craig (1877-1966)

1911-1921

William Alexander Cuddy (1890-1945)

1934-1935

Robert Atkinson Davis (1841-1903)

1873-1874

E. W. Day

1896

O. H. Day

1909

James Haynes Dobson (1850-1897)

1893-1897

E. Doidge

1878-1879

G. W. Donald

1904-1907

Johnson Douglass (1863-1944)

1911-1920

J. H. Dulmadge

1897-1906

Robert Durward (1885-1970)

1922-1925

Mrs. M. Dyma

1932-1935

Lorne J. Elliott (1879-1941)

1924-1925

Raymond Kerr Elliott (1892-1931)

1926-1929

John Emslie (1846-1907)

1881-1884

C. C. Falconer

1932-1932

William Gomez da Fonseca (1823-1905)

1871-1872

Mark Fortune (1847-1912)

1878

Thomas Foulds

1888-1891

J. F. Fowler

1894, 1896-1902

Donald Fraser

1889-1892

William Gordon

1907-1908

Charlie E. Graham (1886-?)

1932-1933

Morris A. Gray (1887-1966)

1927-1930

George H. Greig

1911-1917

George Grisdale

1910-1915

George Hugh Hadskis (1838-1915)

1883-1887

Alexander Haggart (1848-1927)

1903-1908

Ernest W. J. Hague (1866-?)

1933-1935

John Thomas Haig (1877-1962)

1908-1921

George Henry Ham (1847-1926)

1885-1887

Thomas Glendenning Hamilton (1873-1935)

1906-1915

Martha Jane Richards Hample (1859-1927)

1916-1920

John Hargrave

1876-1877, 1882-1886

Frederick Stevenson Harstone (1865-1947)

1914-1930

Mrs. A. Hart Green

1931-1932

D. M. Horne

1899-1900

J. H. Housser

1887-1888

G. R. Howard

1890-1891, 1893

Frederick Charles Hubbard (1872-?)

1903-1912

Richard Thompson Huggard (1834-1920)

1879-1883

Marcus Hyman (1883-1938)

1924-1929

Robert Jacob (1879-1944)

1916-1923

Thomas Herman Johnson (1870-1927)

1904-1907

Col. John Kennedy

1876-1878

R. H. Kenning

1876-1877

R. R. Keith

1881-1882

Richard R. Knox (1863-1947)

1909-1926, 1929-1930

George Allan Lister (1873-1943)

1903-1916

Mrs. M. Lowe

1930-1931

Thomas Lusted (1841-1904)

1875-1877

William Fisher Luxton (1844-1907)

1879-1882, 1885-1887

John MacLean

1927-1928

Jessie Mackenzie Macrae Maclennan (1873-1942)

1926-1935

William Manahan (1870-1948)

1930-1931

William A. Matheson (1859-?)

1924-1925

Mrs. M. McCarthy

1921-1922

D. H. McColl

1906-1907

Rev. A. McDonald

1876

Stewart McDonald

1883

H. McDougall

1881

Dr. H. A. McFarlen

1916-1931

Edward McGrath (1876-1963)

1923-1928, 1930-1935

J. McIntyre

1924-1925

Peter Campbell McIntyre (1854-1920)

1884-1893

John McKechnie (1844-1918)

1896-1903, 1908-1911

P. McKenzie

1896-1897

John A. McKerchar (1862-?)

1898-1920

Hector McLean

1883-1884

Dr. R. S. McMunn

1904-1913

Archibald McNee (1845-1925)

1876-1881

Alexander Nugent McPherson (1857-1938)

1892-1895, 1898

G. E. Miles

1931-1932

William Ryde Milton (1871-1959)

1926-1933, 1935

James Bertram Mitchell (1852-1945)

1888-1893

Albert Monkman (1850-1918)

1880-1882

J. D. Morton

1923-1924

Stewart Mulvey (1834-1908)

1871-1887

D. T. Murray

1917-1920

Adam Henry Stewart Murray (1878-?)

1922-1927

John O’Donohue

1893-1898

John Palk

1878-1885

R. D. Patterson

1879-1885

George Patterson (1846-1925)

1889-1894

Alexander Polson

1885-1886, 1888-1889

Edwin Samuel Popham (1856-1930)

1901-1902

James Porter

1892-1897

Mrs. G. Queen-Hughes

1934-1935

Conrad Stephenson Riley (1875-1960)

1922-1923

Robert Thomas Riley (1851-1944)

1891-1893

E. Roberts

1878-1879

J. J. Roberts

1899-1900

Alfred Beatty Rosevear (?-?)

1934-1935

Donald Andrew Ross (1856-1938)

1886-1895, 1898-1910

F. B. Ross

1887-1888

William Cecil Ross (c1911-1998)

1938-1940

J. A. Rowe

1880-1884

W. D. Russell

1886-1887

R. A. Sara

1935

James Scott

1894-1895

Thomas Scott (1841-1915)

1876-1877

William Scraba (1907-1971)

1935

James Scroggie

1901-1905

James Simpkin (1875-1946)

1921-1923

Duncan Sinclair

1876-1878

Duncan Sinclair (?-1914)

1906-1914

James Sinclair

1877

W. R. Sinclair

1884-1887

Benjamin Billingsley Smith (1882-1975)

1929-1934

Frank Andrew Smith (1881-1940)

1932-1933

H. B. Smith

1935

Max Steinkopf (1881-1935)

1916-1919

James Stewart

1876, 1878-1880

M. W. Stobart

1925-1934

W. H. Stone

1908-1909

James Stuart

1889-1897

Herbert Swinford (1849-1932)

1878

Edgar Jordan Tarr (1881-1950)

1928-1929

Frederick George Thompson (1886-1972)

1929-1935

Charles Richard Tuttle (1848-?)

1883

F. C. Wade

1890, 1894-1897

Frederick Edgar Warriner (1884-1966)

1928-1935

John W. H. Wilson (1832-1892)

1889

R. H. Winram

1901-1902

Joseph Wolfe (1832-1900)

1887-1888, 1890-1893

Archibald Wright

1871-1875

Dr. H. Yonker

1933-1934

George H. Young

1886-1887

Schools

The following are schools that have operated in the School Division, although not all of them are currently in operation, and few are based in their original buildings.

School

Address

Status

Aberdeen School

444 Flora Avenue

 

Alexandra School

Edmonton Street

Demolished (1969)

Andrew Mynarski VC School

1111 Machray Avenue

 

Argyle School

Argyle Street

Demolished (?)

Ashland School

170 Ashland Avenue

 

Brock Corydon School

1510 Corydon Avenue

 

Cambridge School

Cambridge Street

 

Carlton School

Graham Avenue

Demolished (1903)

Carpathia School

300 Carpathia Road

 

Cecil Rhodes School

136 Cecil Street

 

Champlain School

275 Church Avenue

 

Churchill High School

510 Hay Street

 

Clifton School

1070 Clifton Street

 

Daniel McIntyre Collegiate Institute

720 Alverstone Street

 

David Livingstone School

270 Flora Avenue

 

Detention Home School

189 Evanson Street

 

Dufferin School

545 Alexander Avenue

 

Earl Grey School

340 Cockburn Street North

 

Ellen Douglass School

700 Elgin Avenue

 

Elmwood High School / David Thompson School

505 Chalmers Avenue

 

Elmwood School / River Elm School

500 Riverton Avenue

 

Faraday School

405 Parr Street

 

Florence Nightingale School

31 Shaughnessy Street

 

Fort Rouge School

River Avenue

Demolished (1954) and rebuilt

General Wolfe School

661 Banning Street

 

George V School

265 Grey Street

 

Gladstone School

Osborne Street

Demolished (1962) and rebuilt

Glenelm School

96 Carmen Avenue

 

Gordon Bell School

Broadway

 

Greenway School

850 St. Matthews Avenue

 

Grosvenor School

1045 Grosvenor Avenue

 

Harrow School

550 Harrow Street

 

Hugh John Macdonald School

567 Bannatyne Avenue

 

Inkster School

633 Inkster Boulevard

 

Isaac Brock School

1265 Barratt Avenue

 

Isaac Newton School

730 Aberdeen Avenue

 

Isbister School

310 Vaughan Street

 

J. B. Mitchell School

1720 John Brebeuf Place

 

John Dafoe School

1777 Grant Avenue

 

John M. King School

Ellice Avenue

Demolished (1968) and rebuilt

Julia Clark School

615 Academy Road

 

Kelvin High School

55 Harrow Street

Demolished (1965-1966) and rebuilt

Kent Road School

361 Kent Road

 

King Edward School

Selkirk Avenue

Demolished (1973) and rebuilt

Lansdowne School

715 Wiginton Street

 

Laura Secord School

960 Wolseley Avenue

 

La Verendrye School

290 Lilac Street

 

Lord Nelson School

820 McPhillips Street

 

Lord Roberts School

Daly Street South

Demolished (1970) and rebuilt

Lord Selkirk School

Brazier Street

Demolished (1970s) and rebuilt

Luxton School

111 Polson Avenue

 

Machray School

Mountain Avenue

Demolished (?) and rebuilt

Margaret Scott School

Alfred Avenue

Demolished (1990)

Montcalm School

120 Tecumseh Street

 

Montrose School

691 Montrose Street

 

Mulvey School

750 Wolseley Avenue

 

Norquay School

Lusted Avenue

Demolished (c1956) and rebuilt

Pinkham School

765 Pacific Avenue

Demolished (?) and rebuilt

Prince Charles School / Prince Charles Education Resource Centre

1075 Wellington Avenue

 

Principal Sparling School

1150 Sherburn Street

 

Queenston School

245 Queenston Street

 

Ralph Brown School

460 Andrews Street

 

River Heights School

1350 Grosvenor Avenue

 

Riverview School

Casey Street

 

Robert H. Smith School

315 Oak Street

 

Robertson School

550 Robertson Street

 

Rockwood School

350 Rockwood Street

 

R. B. Russell Vocational High School

364 Dufferin Avenue

 

St. James School

266 Linwood Street

 

St. John’s High School

Machray Avenue

Demolished (1967) and rebuilt

St. Joseph’s Vocational School

1476 Portage Avenue

 

Sir John Franklin School

386 Beaverbrook Street

 

Sir William Osler School

1600 Grant Avenue

 

Sir Sam Steele School

15 Chester Street

 

Sisler High School

1360 Redwood Avenue

 

Sister MacNamara School

460 Sargent Avenue

 

Somerset School

775 Sherbrook Street

Demolished (2005)

Strathcona School

McGregor Street

Demolished (1963-1964)

Technical Vocational High School

1555 Wall Street

 

Tuxedo Model School

500 Shaftesbury Boulevard

 

Victoria-Albert School

110 Ellen Street

 

Wellington School

Wellington Avenue

Demolished (c1972) and rebuilt

Weston School

1410 Logan Avenue

 

William Whyte School

Manitoba Avenue

Demolished (1976) and rebuilt

Winnipeg Collegiate Institute

Bannatyne Avenue

Demolished (1928)

Wolseley School

511 Clifton Street

 

See also:

Brandon School Division

Sources:

“Looking back on a great school year,” Winnipeg Free Press, 2 July 1990, page 132.

We thank Nathan Kramer for providing additional information used here.

This page was prepared by Gordon Goldsborough.

Page revised: 24 August 2016

Back to top of page

   


To report an error on the above page, please contact the MHS Webmaster.

Home  |  Terms & Conditions  |  FAQ  |  Contact Us  |  Privacy Policy  |  Donations Policy

© 1998-2017 Manitoba Historical Society. All rights reserved.