Manitoba Historical Society
     Keeping history alive for over 140 years

 

Pay & Donate in the MHS Online Shop

Endangered Top 10
Endangered
Top 10
2019

Manitoba History No. 89
Manitoba
History

No. 89

Summer Field Trip 2019
MHS
Summer
Field Trip

Fall Field Trip 2019
MHS
Fall
Field Trip

War Memorials in Manitoba
War
Memorials
in Manitoba

This Old Elevator
This Old
Elevator

Abandoned Manitoba
Abandoned
Manitoba

Memorable Manitobans
Memorable
Manitobans

Historic Sites of Manitoba
Historic Sites
of Manitoba

Memorable Manitobans: Members of the Thirtieth Legislative Assembly of Manitoba (1973-1977)

Jump to:
29th Assembly (1969-1973) | 31st Assembly (1977-1981) | All Assemblies


The Assembly was elected on 28 June 1973.

Session

Opening

Prorogation

Dissolution

1

31 January 1974

14 June 1974

-

2

4 March 1975

19 June 1975

-

3

12 February 1976

11 June 1976

-

4

17 February 1977

18 June 1977

?

The following persons were members:

Edward Richard Schreyer
Edward Richard Schreyer

(Premier)

Peter Fox
Peter Fox

(Speaker)

Jack Reeves
Jack Reeves
(Clerk)

Andy Anstett
Andy Anstett
(Deputy Clerk)

Ragnar Gislason
Ragnar Gislason
(Sergeant-at-Arms)

 

 

 


Aime Rawleigh Adam
Aime Rawleigh “Pete” Adam

(Ste. Rose)

Israel H. Asper
Israel Harold Asper

(Wolseley)

Lloyd Axworthy
Lloyd Axworthy
(Fort Rouge)

Robert Bannon
Robert Banman
(La Verendrye)

Thomas A. Barrow
Thomas Aiden Barrow

(Flin Flon)

James Bilton
James H. Bilton

(Swan River)

David Blake
David Robert Blake

(Minnedosa)

Joyce Boyce
Harvey Bostrom
(Rupertsland)

Joyce Boyce
Joseph Russell Boyce

(Winnipeg Centre)

Peter Arnold Brown
Peter Arnold Brown

(Rhineland)

Peter Burtniak
Peter Burtniak

(Dauphin)

Saul Mark Cherniack
Saul Mark Cherniack

(St Johns)

Donald W. Craik
Donald William Craik

(Riel)

Steve Derewianchuk
Steve Derewianchuk
(Emerson)

Laurent L. Desjardins
Laurent Louis Desjardins

(St. Boniface, by-election, 1974)

Kenneth Dillen
Kenneth Dillen
(Thompson)

Russell Doern
Russell John Doern

(Elmwood)

Henry J. Einarson
Henry J. Einarson

(Rock Lake)

Harry John Enns
Harry John Enns

(Lakeside)

Leonard Evans
Leonard Salusbury “Len” Evans

(Brandon East)

Peter Fox
Peter Fox

(Kildonan)

James Robert Ferguson
James Robert “Jim” Ferguson

(Gladstone)

John Gottfried
John C. Gottfried

(Gimli)

Harry E. Graham
Harry Edward Graham

(Birtle-Russell)

Sidney Green
Sidney Green

(Inkster)

Ben Hanuschak
Ben Hanuschak

(Burrows)

George Henderson
George Lindsay Henderson

(Pembina)

William W. Jenkins
William W. Jenkins

(Logan)

Thorkell Wallace Johannson
Thorkell Wallace “Wally” Johannson
(St. Matthews)

J. Frank Johnston
John Franklin Johnston

(Sturgeon Creek)

Gordon Ellwood Johnston
Gordon Ellwood Johnston

(Portage la Prairie)

Warner Jorgenson
Warner Herbert Jorgenson

(Morris)

Sterling Rufus Lyon
Sterling Rufus Lyon

(Souris-Killarney,
by-election, 1976)

Donald Malinowski
Donald M. Malinowski

(Point Douglas)

Joseph Paul Marion
Joseph Paul Marion
(St. Boniface)

Sydney Ronald McBryde
Sydney Ronald McBryde

(The Pas)

Edward McGill
Edward Robert McGill

(Brandon West)

Donald Morris McGregor
Donald Morris McGregor

(Virden)

Malcolm Earl McKellar
Malcolm Earl McKellar

(Souris-Killarney)

James W. McKenzie
James Wallace McKenzie

(Roblin)

Saul Miller
Saul Alecs Miller

(Seven Oaks)

Clement George Minaker
Clement George Minaker

(St. James)

Arthur Thomas Moug
Arthur Thomas Moug

(Charleswood)

Les Osland
Leslie Milton Osland

(Churchill)

Stephen Patrick
Stephen Clifford Patrick

(Assiniboia)

Harvey Norman Murray Patterson
Harvey Norman Murray Patterson

(Crescentwood)

Andrew Russell Paulley
Andrew Russell Paulley

(Transcona)

Howard Russell Pawley
Howard Russell Pawley

(Selkirk)

Edward Richard Schreyer
Edward Richard Schreyer

(Rossmere)

Philip Petursson
Philip Markus Petursson

(Wellington)

Harry Shafransky
Harry Shafransky

(Radisson)

Louis Ralph Sherman
Louis Ralph “Bud” Sherman

(Fort Garry)

Sidney Spivak
Sidney Spivak

(River Heights)

Warren Steen
Warren Steen

(Crescentwood)

Rene Ernest Toupin
Rene Ernest Toupin

(Springfield)

Ian Denys Turnbull
Ian Denys Turnbull
(Osborne)

William Uruski
William Uruski
(St. George)

Samuel Uskiw
Samuel Uskiw

(Lac du Bonnet)

Derek James Walding
Derek James Walding

(St. Vital)

James Douglas Watt
James Douglas Watt

(Arthur)

Robert Wilson
Robert Wilson
(Wolseley)

 

 

 

Sources:

This page was prepared by Gordon Goldsborough.

Page revised: 27 June 2019

Memorable Manitobans

Memorable Manitobans

This is a collection of noteworthy Manitobans from the past, compiled by the Manitoba Historical Society.

Search the collection by word or phrase, name, place, occupation or other text:

Custom Search

Browse surnames beginning with:
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | Y | Z | 2017


Send corrections and additions to the Memorable Manitobans Administrator at biographies@mhs.mb.ca

Criteria for Memorable Manitobans | Suggest a Memorable Manitoban  | Our Inspiration | Acknowledgements

Support the MHS and

Back to top of page

   


To report an error on the above page, please contact the MHS Webmaster.

Home  |  Terms & Conditions  |  FAQ  |  Contact Us  |  Privacy Policy  |  Donations Policy

© 1998-2019 Manitoba Historical Society. All rights reserved.