Manitoba Historical Society
     Keeping history alive for over 141 years


Memorable Manitobans: Members of the Twenty-Eighth Legislative Assembly of Manitoba (1966-1969)

Jump to:
27th Assembly (1963-1966) | 29th Assembly (1969-1973) | All Assemblies


The Assembly was elected on 23 June 1966.

Session

Opening

Prorogation

Dissolution

1

5 December 1966

4 May 1967

-

2

7 March 1968

25 May 1968

-

3

27 February 1969

-

22 May 1969

The following persons were members:

Dufferin Roblin
Dufferin Roblin

(Premier, June 1958 to November 1967)

Walter Cox-Smith Weir
Walter Cox-Smith Weir

(Premier, November 1967 to July 1969)

James H. Bilton
James H. Bilton

(Speaker)

Charland Prud'hommeCharland Prud’homme
(Clerk)

Jack Reeves
Jack Reeves
(Assistant Clerk)

Frank Skinner
Frank Skinner
(Sergeant-at-Arms)

 

 


William Obadiah Baizley
William Obadiah Baizley

(Osborne)

Leonard A. Barkman
Leonard A. Barkman

(Carillon)

Gordon Wilbert Beard
Gordon Wilbert Beard

(Churchill)

James H. Bilton
James H. Bilton

(Swan River)

Oscar Ferdinand Bjornson
Oscar Ferdinand Bjornson

(Lac du Bonnet)

Joseph Paul Borowski
Joseph Paul Borowski

(Churchill,
by-election 20 February 1969)

Douglas Lloyd Campbell
Douglas Lloyd Campbell

(Lakeside)

John Benson Carroll
John Benson Carroll

(The Pas)

Saul Mark Cherniack
Saul Mark Cherniack

(St Johns)

Leonard Harold Claydon
Leonard Harold Claydon

(Wolseley, by-election 20 February 1969)

Rodney Stewart Clement
Rodney Stewart Clement

(Birtle-Russell)

James Cowan
James Cowan

(Winnipeg Centre)

Donald William Craik
Donald William Craik

(St. Vital)

Earl Phillip Dawson
Earl Phillip Dawson

(Hamiota)

Laurent Louis Desjardins
Laurent Louis Desjardins

(St. Boniface)

Russell John Doern
Russell John Doern

(Elmwood)

Edward Ingo Dow
Edward Ingo Dow

(Turtle Mountain, by-election 4 March 1968)

Henry J. Einarson
Henry J. Einarson

(Rock Lake)

Harry John Enns
Harry John Enns

(Rockwood-Iberville)

Edward Gurney Vaux Evans
Edward Gurney Vaux Evans

(Fort Rouge)

Thelma Bessie Forbes
Thelma Bessie Forbes

(Cypress)

Peter Fox
Peter Fox

(Kildonan)

Jacob M. Froese
Jacob M. Froese

(Rhineland)

Harry Edward Graham
Harry Edward Graham

(Birtle-Russell,
by-election
20 February 1969
)

Sidney Green
Sidney Green

(Inkster)

Elman Keisler Guttormson
Elman Keisler Guttormson

(St. George)

William Homer Hamilton
William Homer Hamilton

(Dufferin)

Ben Hanuschak
Ben Hanuschak

(Burrows)

Lemuel Harris
Lemuel Harris

(Logan)

Thomas Paterson Hillhouse
Thomas Paterson Hillhouse

(Selkirk)

Joseph Ernest Jeannotte
Joseph Ernest Jeannotte

(Ruperts Land)

George Johnson
George Johnson

(Gimli)

Gordon Ellwood Johnston
Gordon Ellwood Johnston

(Portage la Prairie)

Warner Herbert Jorgenson
Warner Herbert Jorgenson

(Morris, by-election 20 February 1969)

Michael Kawchuk
Michael Kawchuk

(Ethelbert Plains)

Fred Theodore Klym
Fred Theodore Klym

(Springfield)

Reginald Otto Lissaman
Reginald Otto Lissaman

(Brandon)

Sterling Rufus Lyon
Sterling Rufus Lyon

(Fort Garry)

Peter P. Masniuk
Peter P. Masniuk

(Fisher)

Donald Morris McGregor
Donald Morris McGregor

(Virden)

Malcolm Earl McKellar
Malcolm Earl McKellar

(Souris-Lansdowne)

James Wallace McKenzie
James Wallace McKenzie

(Roblin)

Stewart Edgertson McLean
Stewart Edgertson McLean

(Dauphin)

Saul Alecs Miller
Saul Alecs Miller

(Seven Oaks)

Gildas Laurent Molgat
Gildas Laurent Molgat

(Ste. Rose)

Carolyne Alexandra Morrison
Carolyne Alexandra Morrison

(Pembina)

Stephen Clifford Patrick
Stephen Clifford Patrick

(Assiniboia)

Andrew Russell Paulley
Andrew Russell Paulley

(Radisson)

Dufferin Roblin
Dufferin Roblin

(Wolseley)

Philip Markus Petursson
Philip Markus Petursson

(Wellington)

Harold Proctor Shewman
Harold Proctor Shewman

(Morris)

Nelson M. Shoemaker
Nelson M. Shoemaker

(Gladstone)

Sidney Spivak
Sidney Spivak

(River Heights)

Douglas Moncreiff Stanes
Douglas Moncreiff Stanes

(St. James)

Robert Ashley Steen
Robert Ashley Steen

(St. Matthews)

John Peter Tanchak
John Peter Tanchak

(Emerson)

Samuel Uskiw
Samuel Uskiw

(Brokenhead)

Albert Vielfaure
Albert Vielfaure

(La Verendrye)

James Douglas Watt
James Douglas Watt

(Arthur)

Walter Cox-Smith Weir
Walter Cox-Smith Weir

(Minnedosa)

Charles Hubert Witney
Charles Hubert Witney

(Flin Flon)

 

 

 

See also:

Events in Manitoba History: Manitoba Provincial Election (1966)

Events in Manitoba History: Manitoba Provincial By-Elections (1968-1969)

Sources:

This page was prepared by Gordon Goldsborough.

Page revised: 24 August 2020

Memorable Manitobans

Memorable Manitobans

This is a collection of noteworthy Manitobans from the past, compiled by the Manitoba Historical Society.

Search the collection by word or phrase, name, place, occupation or other text:

Custom Search

Browse surnames beginning with:
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | Y | Z | 2017


Send corrections and additions to the Memorable Manitobans Administrator at biographies@mhs.mb.ca

Criteria for Memorable Manitobans | Suggest a Memorable Manitoban  | Our Inspiration | Acknowledgements

Support the MHS

MHS YouTube Channel

Back to top of page

For queries on the above page, please contact the MHS Webmaster.

Home  |  Terms & Conditions  |  FAQ  |  Contact Us  |  Privacy Policy  |  Donations Policy

© 1998-2020 Manitoba Historical Society. All rights reserved.