Manitoba Historical Society
     Keeping history alive for over 139 years

 

Pay & Donate in the MHS Online Shop


Manitoba
History

No. 86


This Old
Elevator


Abandoned
Manitoba


Memorable
Manitobans


Historic Sites
of Manitoba

Historic Sites of Manitoba: Elkhorn School No. 366 (Elkhorn, RM of Wallace-Woodworth)

Link to:
Principals | Vice-Principals | Teachers | Photos & Maps | Sources

The Elkhorn School District was established formally in February 1885, in Elkhorn in what is now the Rural Municipality of Wallace-Woodworth. A school building was erected and, as of 1982, it still stood and was being used as an insurance agency, having been sold in 1892 for the sum of $2,583. That same year, the first part of a stone building was built by Joseph Williamson, and in 1895, a second part was built by John Hume. The Principal was C. C. Stewart and, by 1901, the staff comprised four teachers.

With growing enrollment, the stone school proved too small so, in 1910, a two-storey, six-classroom brick school was constructed beside it on a design by Brandon architect W. A. Elliott. The new building opened later that year, under Principal George Cecil Speers. An official opening ceremony was held 28 March 1911. Classes included students from nearby York School District No. 1783 and Reaper School prior to school consolidation. An adjacent collegiate building was built in 1959.

In July 1964, the district became the Elkhorn Consolidated School District. The 1910-built facility closed and was demolished in 1976 as classes transferred to the expanded former collegiate structure. The district was dissolved in October 1971 when it joined the Fort la Bosse School Division.

Principals (Elkhorn School)

Period

Principal

1895

Clarence Church Stewart (1871-1950)

1896-1897

?

1898-1899

Richard W. Craig (1877-1966)

1899-1901

William James Barker (1868-1941)

1901-1908

Albert James Hatcher (1880-1970)

1908-1910

Donald Alexander McNiven (1887-1961)

1910-1911

George Cecil Speers (1886-?)

1912-1913

George E. Macdonald

1913-1915

Henry Dana Hunting (1880-1953)

1915-1916

Solomon Wolfe Kesten [Kestenbaum] (1888-?)

1916-1918

Frank Maxfield Watts (1886-1948)

1918-1919

Etta M. Moore (1880-?)

1919-1922

Charles T. Cresswell (1872-1961)

1922-1924

Albert Hill (1882-?)

1924-1927

Hugh Connolly (1890-1970)

1927-1928

George Henry Blackwell (1864-1941)

1928-1933

Louise Anne Foreman Elliott (1894-1974)

1933-1938

Halldor Jonsson Stefansson (1898-1983)

1938-1941

Ross Emerson Vasey (1910-2001)

1941-1945

Duncan Fyfe Cameron (1909-1977)

1945-1946

James Weir Cowan (1910-1959)

1946-1947

William Charles “Charlie” Rhind (1904-1982)

1947-1948

John Gilbank Anderson (1912-2003)

1948-1949

John Duncan Wallace

1949-1959

John Chester Callander (1914-1986)

1959-1962

John Bonner Williams

1962-1965

Waldemar Rempel

1965-1975

James Allan “Jim” Coughlan (c1939-2014)

1975-1976

L. Douglas

Principals (Elkhorn Collegiate)

Period

Principal

1959-1960

M. G. Desrosiers

1960-1961

Samuel “Sam” Donen (c1918-1990)

1961-1963

David Raymond Brown

1963-1967

William Conway Davison

1967-1968

Harvey Alfred I. Veldhouse

1968-1969

Leonard William Komenda

1969-1970

Robert Ross Smith

1970-1973

Victor Charles Logeot

1973-1975

Jerome Edward Brockman

Teachers (Elkhorn School)

School Year

Teachers

1910

A. B. Bell (grades 1-3), Jane A. Boyes (grades 6-8), M. M. Sypher (grades 4-6), Donald Alexander McNiven (grades 9-11), George Cecil Speers (grades 9-11), Melita Wilson (grades 1-3)

1911

A. B. Bell (grades 1-2), Jane A. Boyes (grades 6-8), Miss M. M. Evans (grades 1-2), B. Hodkinson (grades 6-8), Miss N. Edna Port (grades 5-7), George Cecil Speers (grades 9-11), Miss M. M. Sypher (grades 3-5)

1912

A. B. Bell (grades 1-2), George E. Macdonald (grades 9-11), N. Edna Port (grades 5-7), P. M. Tinline (grades 3-4)

1912-1913

P. M. Tinline (grades 5-7), ? (other grades)

1913-1914

A. E. Clarke (grades 1-3), Grace E. Clarke (grades 4-5), H. D. Hunting (grades 10-11), P. M. Tinline (grades 5-7), Frank Maxfield Watts (grades 8-9)

1914-1915

H. D. Hunting (grades 10-11), Katie A. Kilpatrick (grades 6-7), Jean L. Strang (grades 1-2), Leone R. Stubbs (grades 3-5), Frank Maxfield Watts (grades 8-9)

1915-1916

Solomon Wolfe Kestenbaum (grades 8-11), Katie A. Kilpatrick (grades 6-7), Jean L. Strang (grades 1-2), Margaret Strang (grades 3-4, 1916), Leone R. Stubbs (grades 3-5, 1915; grades 2-4, 1916), Frank Maxfield Watts (grades 9-10)

1916-1917

Margaret Strang (grades 1-2), Evelyn J. Simpson (grades 8-9), Leone R. Stubbs (grades 3-4, 1926), Aleda Tupper (grades 2-4, 1917), Margaret Watson (grades 5-7), Frank Maxfield Watts (grade 10)

1917-1918

Audrey M. Frith (grade 1), Susie S. Kelsey (grades 9-10), Margaret Strang (grades 2-3), Aleda Tupper (grades 4-5), Margaret Watson (grades 6-8), Frank Maxfield Watts (grade 11)

1918-1919

Susie S. Kelsey (grades 9-10), Etta M. Moore (grade 11), Bessie Scales (grades 2-3), Margaret Strang (grades 6-8), Aleda Tupper (grades 4-5), L. M. Vodden (grade 1)

1919-1920

Barbara Coates (grades 9-10), Charles Cresswell (grade 11), Elsie K. Gardner (grades 6 & 8), Erma T. Grantham (grades 4-5), Florence Miller (grades 6 & 8), M. Muldoom (grade 1), W. M. Pecover (grades 6 & 8), Bessie Scales (grades 2-3)

1920-1921

Barbara Coates (grades 9-10, 1920), Charles Cresswell (grade 11, 1920; grades 10-11, 1921), Jean M. Farnie (grades 4-5), A. M. Joslin (grades 2-3), H. B. Maxfield (grade 1), Florence Miller (grades 6 & 8), Marion A. Qually (grade 9, 1921)

1921-1922

Charles Cresswell (grades 10-11), Anne V. Farnie (grades 6-8), Jean M. Farnie (grades 4-5), Marion A. Qually (grade 9), H. B. Maxfield (grade 1), Gladys N. Nichol (grades 2-3)

1922-1923

M. N. Brotherhood (grades 6-8, 1923 substitute), Anne V. Farnie (grades 6-8), Jean M. Farnie (grades 4-5), Albert Hill (grades 10-11), H. B. Maxfield (grade 1), Maude M. McMonagle (grade 9), Gladys N. Nichol (grades 2-3)

1923-1924

Anne V. Farnie (grades 6-8), Jean M. Farnie (grades 4-5), Albert Hill (grades 10-11), H. B. Maxfield (grade 1), Shirley Hollinger Moore (grade 9), Gladys N. Nichol (grades 2-3)

1924-1925

Catherine M. Campbell (grades 2-3), Hugh Connolly (grades 10-11), Mabel A. Coppinger (grades 6-8), Shirley Hollinger Moore (grade 9), N. E. Palmer (grades 4-5), Viva L. Evans (grade 1)

1925-1926

Catherine M. Campbell (grades 2-3), Hugh Connolly (grades 10-11), Mabel A. Coppinger (grades 6-8), Alda P. Jones (grades 4-5), Shirley Hollinger Moore (grade 9), ? (grade 1)

1926-1927

Catherine M. Campbell (grades 2-3), Hugh Connolly (grade 11), K. A. Howlett (grades 9-10), Alda P. Jones (grades 4-5), Neta Sadler (grade 1), Effie E. Schmidt (grades 6-8)

1927-1928

George Henry Blackwell (grade 11), Clara M. Clements (grades 2-3), Alda P. Jones (grades 4-5), Bessie K. McLean (grades 9-10), Neta Sadler (grade 1), Effie E. Schmidt (grades 6-8)

1928-1929

Margaret Ruth Blackwell (grade 1), Clara M. Clements (grades 2-3), Evelyn Margaret Evans (grades 9-10), Alice Lorene Davis (grades 4-5), Louise Anne Foreman Elliott (grade 11), Effie E. Schmidt (grades 6-8)

1929-1930

Margaret Ruth Blackwell (grade 1), Joseph William Butcher (grades 6-8), Clara M. Clements (grades 2-3), Alice Lorene Davis (grades 4-5), Louise Anne Foreman Elliott (grade 11), Evelyn M. Evans (grades 9-10, 1929), Shirley Hollinger Moore (grades 9-10, 1930)

1930-1931

Margaret Ruth Blackwell (grades 1-2), Joseph William Butcher (grades 7-8), Clara M. Clements (grades 3-4), Alice Lorene Davis (grades 5-6), Louise Anne Foreman Elliott (grade 11), Jean Margaret Lund (grades 9-10)

1931-1932

Margaret Ruth Blackwell (grades 1-2), Joseph William Butcher (grades 7-8), Clara M. Clements (grades 3-4), Alice Lorene Davis (grades 5-6), Louise Anne Foreman Elliott (grade 11), Jean Margaret Lund (grades 9-10)

1932-1933

Margaret Ruth Blackwell (grades 1-2), Joseph William Butcher (grades 7-8), Clara M. Clements (grades 3-4, 1932), Alice Lorene Davis (grades 5-6), Louise Anne Foreman Elliott (grade 11), Jean Margaret Lund (grades 9-10), Ilene A. McDonald (grades 3-4, 1933)

1933-1934

Margaret Ruth Blackwell (grades 1-2), Joseph William Butcher (grades 6-8), Alice Lorene Davis (grades 4-5), Jean Margaret Lund (grades 2-3), Halldor Jonsson “Dori” Stefansson (grades 9-11)

1934-1935

Margaret Ruth Blackwell (grades 1-2), Joseph William Butcher (grades 7-8), Alice Lorene Davis (grades 5-6), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Halldor Jonsson “Dori” Stefansson (grades 9-11), Edna Norah Tottle (grades 1-2, 1934)

1935-1936

Margaret Ruth Blackwell (grades 1-2), Joseph William Butcher (grade 9, Assistant Principal), Alice Lorene Davis (grades 7-8), Clarice Letty Leslie (grades 5-6), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Halldor Jonsson “Dori” Stefansson (grades 10-11)

1936-1937

Margaret Ruth Blackwell (grades 1-2), Joseph William Butcher (grade 9), Alice Lorene Davis (grades 7-8), Clarice Letty Leslie (grades 5-6), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Halldor Jonsson “Dori” Stefansson (grades 10-11)

1937-1938

Joseph William Butcher (grades 9-10), Margaret Lowe Frazer (grades 1-2), Clarice Letty Leslie (grades 5-6), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Halldor Jonsson “Dori” Stefansson (grade 11), John Bonner Williams (grades 7-8)

1938-1939

Joseph William Butcher (grades 9-10), Margaret Lowe Frazer (grades 1-2), Clarice Letty Leslie (grades 5-6), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Ross Emerson Vasey (grade 11), John Bonner Williams (grades 7-8)

1939-1940

Duncan Fyfe Cameron (grades 9-10), Margaret Lowe Frazer (grades 1-2), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Edna Norah Tottle (grades 5-6), Ross Emerson Vasey (grade 11), John Bonner Williams (grades 7-8)

1940-1941

Duncan Fyfe Cameron (grades 9-10), Margaret Lowe Frazer (grades 1-2), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Edna Norah Tottle (grades 5-6), Ross Emerson Vasey (grades 11-12), John Bonner Williams (grades 7-8)

1941-1942

Duncan Fyfe Cameron (grades 11-12), Margaret Lowe Frazer (grades 1-2), Jean Margaret Lund (grades 3-4), Edith A. M. Moody (grades 9-10), Edna Norah Tottle (grades 5-6), John Bonner Williams (grades 7-8)

1942-1943

Duncan Fyfe Cameron (grades 11-12), Eizabeth Anne Dodds (grades 5-6, 1942), Margaret Lowe Frazer (grades 1-2), Florrie Geogena McFadzean (grades 3-4), Edith A. M. Moody (grades 9-10), Eleanor Bertha Montgomery (grades 5-6, 1943), John Bonner Williams (grades 7-8)

1943-1944

Duncan Fyfe Cameron (grades 11-12), Margaret Lowe Frazer (grades 1-2), Alice R. Garlick (grades 9-10), Florrie Geogena McFadzean (grades 3-4), John Bonner Williams (grades 7-8), Alfreda Beryl Young (grades 5-6)

1944-1945

Duncan Fyfe Cameron (grades 11-12), Kathleen V. Harkins (grades 9-10), Florrie Geogena McFadzean (grades 3-4), Lois Mae Plowman (grades 1-2), Elizabeth Mae Taylor (grades 5-6), John Bonner Williams (grades 7-8)

1945-1946

James Weir Cowan (grades 11-12), Isabelle Kathleen Drake (grades 9-10), Florrie Geogena McFadzean (grades 3-4), Lois Mae Plowman (grades 1-2), Elizabeth Mae Taylor (grades 5-6), John Bonner Williams (grades 7-8)

1946-1947

Margaret Isabel Brodie (grades 1-2), Florrie Geogena McFadzean (grades 3-4), William Charles “Charlie” Rhind (grades 11-12), Joan Cecilia Grimani Smith (grades 9-10), Phyllis E. Tolton (grades 5-6), John Bonner Williams (grades 7-8)

1947-1948

J. G. Anderson (grades 11-12), Margaret Ethel “Marg” Doupe (grades 9-10), Constance Davona Halliday (grades 1-2), Jean Mary McKen (grades 3-4), Helen A. Smith (grades 5-6), John Bonner Williams (grades 7-8)

1948-1949

Constance Davona Halliday (grades 1-2), Jean Mary McKen (grades 2-4), Lily Dorreen Panghorn (grades 5-6), Joan Cecilia Grimani Smith (grades 9-10), John Duncan Wallace (grades 11-12), John Bonner Williams (grades 7-8)

1949-1950

Ellen Mae Andrew (grades 3-4), John Chester Callander (grades 11-12), Hazel Marion Dale (grade 1), Joyce Lorraine Hamilton (grades 9-10), Lily Dorreen Panghorn Sharratt (grades 5-6), Walter Bennie Stefaniuk (grade 2), John Bonner Williams (grades 7-8)

1950-1951

Ellen Mae Andrew (grades 3-4), John Chester Callander (grades 11-12), Hazel Marion Dale (grade 1), Glenna Elaine Dandy (grade 2), Joyce Lorraine Hamilton (grades 9-10), Hazel Edna Irwin (grades 5-6), John Bonner Williams (grades 7-8)

1951-1952

John Chester Callander (grades 11-12), Hazel Marion Dale (grade 1), Glenna Elaine Dandy (grades 3-4), Peter Danyluk (grades 9-10), Margaret Isabel Folkard (grades 2-3), Hazel Edna Irwin (grades 5-6), John Bonner Williams (grades 7-8)

1952-1953

Gwendolyn Matilda Andrews (grades 5-6), John Chester Callander (grades 11-12), Edith Lillian Chapple (grade 1), Frederick James “Fred” Hall (grades 9-10), Catherine Joyce McCracken (grades 2-3), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), John Bonner Williams (grades 7-8)

1953-1954

Gwendolyn Matilda Andrews (grade 6), John Chester Callander (grades 11-12), Edith Lillian Chapple (grades 1-2), Leone R. Dixon (grades 3-4), Frederick James “Fred” Hall (grades 9-10), Alfreda Beryl Young Russell (grade 5), John Bonner Williams (grades 7-8)

1954-1955

Gwendolyn Matilda Andrews (grade 6), John Chester Callander (grades 11-12), Edith Lillian Chapple (grade 1), Leone R. Dixon (grade 3), Frederick James “Fred” Hall (grades 9-10), Alfreda Beryl Young Russell (grades 4-5), Florence E. Stewart (grade 2), John Bonner Williams (grades 7-8)

1955-1956

Gwendolyn Matilda Andrews (grade 7), John Chester Callander (grades 11-12), Edith Lillian Chapple (grade 1), Keith Edward Malcolm (grades 9-10), Rosalind Martha Malcolm (grade 2), Alfreda Beryl Young Russell (grades 5-6), Myrna Hazel Sinclair (grades 3-4), John Bonner Williams (grades 8-9)

1956-1957

Gwendolyn Matilda Andrews (grades 6-7), John Chester Callander (grades 11-12), Edith Lillian Chapple (grades 1-2), Gloria Beryl Jackson (grade 8), Keith Edward Malcolm (grade 10), Rosalind Martha Malcolm (grades 3-4), Alfreda Beryl Young Russell (grade 5), John Bonner Williams (grade 9)

1957-1958

Gwendolyn Matilda Andrews (grade 6), John Chester Callander (grades 11-12), Edith Lillian Chapple (grades 1-2), Terry Fulton (grade 9), Gloria Beryl Jackson (grades 4-5), Jack T. Kucherawy (grade 10), Alfreda Beryl Young Russell (grades 2-3), John Bonner Williams (grades 7-8)

1958-1959

Gwendolyn Matilda Andrews (grades 5-6), John Chester Callander (grades 11-12), Edith Lillian Chapple (grade 1), Mavis Marlene Hillstrand (grades 3-4), Andrew A. Hoellering (grade 9), Jack T. Kucherawy (grade 10), Helen Adelgunda Restau (grade 7), Alfreda Beryl Young Russell (grades 2-3), Michael J. F. Tarleton (grade 11), John Bonner Williams (grade 8)

1959-1960

Gwendolyn Matilda Andrews (grade 6), Edith Lillian Chapple (grades 1-2), Mavis Marlene Hillstrand (grade 4), Helen Adelgunda Restau (grade 7), Alfreda Beryl Young Russell (grades 2-3), Joyce Elaine Vidal (grade 5), John Bonner Williams (grade 8)

1960-1961

Gwendolyn Matilda Andrews (grades 5-6), Edith Lillian Chapple (grades 1-2), Helen Adelgunda Restau (grade 7), Alfreda Beryl Young Russell (grades 2-3), Joyce Elaine Vidal (grades 4-5), John Bonner Williams (grade 8)

1961-1962

Edith Lillian Chapple (grades 1-2), Donna Katherine Duke Henderson (grades 4-5), Mary Elizabeth McAuley (grade 7), Alfreda Beryl Young Russell (grades 2-3), James Nay Shackel (grades 5-6), John Bonner Williams (grade 8)

1962-1963

Edith Lillian Chapple (grade 1), Grace Alice Hanson (grade 3, 1963), Donna Katherine Duke Henderson (grades 3, 1962), Mary Elizabeth McAuley (grade 4), Waldemar Rempel (grades 7-8), Alfreda Beryl Young Russell (grade 2), James Nay Shackel (grades 5-6)

1963-1964

Edith Lillian Chapple (grade 7), Gayle Helen Dunits (grade 3), Patricia Margaret “Pat” Hood (grade 2), Frances Katherine M. Penner (grade 1), Waldemar Rempel (grade 8), Alfreda Beryl Young Russell (grades 4-5), James Nay Shackel (grades 5-6)

1964-1965

Edith Lillian Chapple (grade 7), Patricia Margaret “Pat” Hood (grade 3), Sharon Jean Monson (grade 5), Frances Katherine M. Penner (grade 1), Waldemar Rempel (grade 8), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 6), Maline rose Towill (grade 2)

1965-1966

Edith Lillian Chapple (grade 7), James Allan Coughlan (grade 8), Patricia Margaret “Pat” Hood (grade 3), Sharon Jean Monson (grade 5), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 6), Frances Katherine M. Penner Stenhouse (grade 1), Maline rose Towill (grade 2)

1966-1967

Karen Kristine Eugenie Anderson (grade 2), Edith Lillian Chapple (grade 7), James Allan Coughlan (grade 8), Kathryn Mary Griffiths (grade 3), Jeanne Lenore King (grade 5), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 6), Frances Katherine M. Penner Stenhouse (grade 1)

1967-1968

Karen Kristine Eugenie Anderson (grade 2), Edith Lillian Chapple (grade 7), James Allan Coughlan (grade 8), Jeanne Lenore King (kindergarten), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 6), Frances Katherine M. Penner Stenhouse (grade 1), Cathryn Joan Wolfe (grade 5), Tillie Elaine Zimmerman (grade 3)

1968-1969

Karen Kristine Eugenie Anderson (grade 2), Gaylene Dawn Best (grade 3), Edith Lillian Chapple (grade 8), Jeanne Lenore King (special education), Kathleen Eleanor Miller (grade 5), Diana Marie Rae (grade 2), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 7), Frances Katherine M. Penner Stenhouse (grade 1), Cathryn Joan Wolfe (grade 6)

1969-1970

Gaylene Dawn Best (grade 3), Edith Lillian Chapple (grade 8), Mildred Harkness (special education), Jeanne Lenore King (grade 3), Sharon Dianne Marks (grade 6), Kathleen Eleanor Miller (grade 5), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 7), Frances Katherine M. Penner Stenhouse (grade 1), Mavis Irene Stephens (grade 2)

1970-1971

Edith Lillian Chapple (grade 8), Judith G. Down (grade 1), Mildred Harkness (special education), Lorne Kimpinski (grade 6), Jeanne Lenore King (grade 3), Kathleen Eleanor Miller (grade 5), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 7), Frances Katherine M. Penner Stenhouse (no grade), Mavis Irene Stephens (grade 2)

1971-1972

Betty Rae Bruce (grade 1), Edith Lillian Chapple (grade 8), Mildred Harkness (special education), Lorne Kimpinski (grade 6), Jeanne Lenore King (grade 3), Kathleen Eleanor Miller (grade 5), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 7), Mavis Irene Stephens (grade 2)

1972-1973

Edith Lillian Chapple (grade 8), Audrey Lynn Fekula (grade 2), Brenda Lee Harkness (grade 3), Mildred Harkness (special education), Lorne Kimpinski (grade 6), Kathleen Eleanor Miller (grade 5), Betty Rae Bruce Rookes (grade 1), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 7)

1973-1974

Elsie Lorraine Boys (special education), Edith Lillian Chapple (grade 8), Cecile E. A. Fisher (kindergarten), Audrey Lynn Fekula Harvey (grade 2), Stanley “Stan” Harvey (grade 5), Lorne Kimpinski (grade 6), Betty Rae Bruce Rookes (grade 1), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 7), Dawn Marie Sundell (grade 3)

1974-1975

Elsie Lorraine Boys (grade 7), Carolyn Beth Boyd (grade 1), Cecile E. A. Fisher (kindergarten), Audrey Lynn Fekula Harvey (grade 2), Stanley “Stan” Harvey (grade 5), Lorne Kimpinski (grade 6), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 8), Dawn Marie Sundell (grade 3)

1975-1976

Carolyn Beth Boyd Allison (grade 1), Elsie Lorraine Boys (grade 7), Eileen Rose Brennan (grade 3), Ruth Ann Cairns (grade 11), James Allan Coughlan (grade 8), Cecile E. A. Fisher (kindergarten), Audrey Lynn Fekula Harvey (grade 2), Stanley “Stan” Harvey (grade 5), Sigurjon Stefan Isfeld (grade 12), Lorne Kimpinski (grade 6), Alfreda Beryl Young Russell (grade 4), James Nay Shackel (grade 9), Agnes Ellen Smith (grade 10)

Teachers (Elkhorn Collegiate)

School Year

Teachers

1959-1960

M. G. Desrosiers (grade 12), Andrew A. Hoellering (grade 9), Mrs. R. Johnstone (grades 10), E. Miller (grade 9, 1960 substitute), Carol Smith (grade 11), Cecile F. Stevenson (grade 9)

1960-1961

Florence Grace Chappell (grade 11), Samuel Donen (grade 12), Irene Harriet Graham (grade 9), Gladys Dianne Stevens Reid (grade 10)

1961-1962

Cecilia Christine Andreychuk (grade 11, 1962), David Raymond Brown (grade 12), Stuart M. Cowen (grade 11, 1961), Samuel Donen (grade 11, 1961), Irene Harriet Graham (grade 9), Joyce Margaret Milligan (grade 10)

1962-1963

David Raymond Brown (grade 12), Irene Harriet Graham (grade 9), Marlene Lorraine Martz (grade 11), Josephine Kathleen Stonehouse (grade 10), Harvey Alfred I. Veldhouse (grade 9)

1963-1964

Helen Jean Muriel Couch (grade 11), William Conway Davison (grade 12), Andrew Manteuffel (grade 10), Harvey Alfred I. Veldhouse (grade 9)

1964-1965

Helen Jean Muriel Couch (grade 11), William Conway Davison (grade 12), Andrew Manteuffel (grade 10), Agnes Ellen Smith (grade 10, 1965), Harvey Alfred I. Veldhouse (grade 9)

1965-1966

Helen Jean Muriel Couch (grade 11), William Conway Davison (grade 12), Agnes Ellen Smith (grade 10), Harvey Alfred I. Veldhouse (grade 9)

1966-1967

William Conway Davison (grade 12), Evelyn Maude Jamieson (grade 9, 1967), John Nakrayko? (grade 9), Agnes Ellen Smith (grade 10), Harvey Alfred I. Veldhouse (grade 11)

1967-1968

Robert Penner Brown (grade 10), Agnes Ellen Smith (grade 9), Harvey Alfred I. Veldhouse (grade 11), Georgina Margaret Yakimsyzyn (grade 12)

1968-1969

Margaret Patricia Barker (grade 11), John Thomas Cochrane (grade 10), Leonard William Komenda (grade 12), Agnes Ellen Smith (grade 9)

1969-1970

Cordell Albert Barker (grade 9), Linda Doreen Hodgetts (grade 11), Agnes Ellen Smith (grade 10), Robert Ross Smith (grade 12)

1970-1971

Cecil Thomas Douglas Bailey (grade 9), Cordell Albert Barker (grade 9), Victor Charles Logeot (grade 12), Agnes Ellen Smith (grade 11)

1971-1972

Sigurjon Stefan Isfeld (grade 12), Victor Charles Logeot (grade 11), Patricia Ethel Macdonald (grade 10), Agnes Ellen Smith (grade 9)

1972-1973

Denyse Elaine Forman (grade 10), Sigurjon Stefan Isfeld (grade 12), Victor Charles Logeot (grade 11), Agnes Ellen Smith (grade 9)

1973-1974

Jerome Edward Brockman (grade 12), Ruth Ann Cairns (grade 11), Sigurjon Stefan Isfeld (grade 9), Agnes Ellen Smith (grade 10)

1974-1975

Jerome Edward Brockman (grade 12), Ruth Ann Cairns (grade 11), Sigurjon Stefan Isfeld (grade 9), Agnes Ellen Smith (grade 10)

Among the other teachers of Elkhorn School was Margaret Creighton.

Photos & Maps

Elkhorn School

Elkhorn School (circa 1909)
Source: Education Department Report, 1909, Manitoba Legislative Library.

Postcard view of Elkhorn School

Postcard view of Elkhorn School (no date)
Source: Gordon Goldsborough, 2014-0284

New Elkhorn High School on right with the old school at left

New Elkhorn High School on right with the old school at left (circa 1910)
Source: Education Department Report, 1910, Manitoba Legislative Library.

Postcard view of Elkhorn School

Postcard view of Elkhorn School (no date)
Source: Gordon Goldsborough, 2012-0031.

Elkhorn School

Elkhorn School (no date)
Source: Archives of Manitoba, George Harris Fonds, Acc. 1979-141, P7454, Album 22, Page 24.

Elkhorn School

Elkhorn School (1967)
Source: Archives of Manitoba, Architectural Survey - Elkhorn 6.

Elkhorn Collegiate

Elkhorn Collegiate (December 1967)
Source: Archives of Manitoba, Manitoba Local Government Boundaries Commission, File 140B Elkhorn Collegiate.

Site Location (lat/long): N49.97730, W101.23435
denoted by symbol on the map above

Sources:

“Elkhorn School is officially opened,” Winnipeg Tribune, 4 April 1911, page 9.

Annual Reports of the Manitoba Department of Education, Manitoba Legislative Library.

One Hundred Years in the History of the Rural Schools of Manitoba: Their Formation, Reorganization and Dissolution (1871-1971) by Mary B. Perfect, MEd thesis, University of Manitoba, April 1978.

Steel and Grass Roots, 1882-1982: History of Elkhorn by Elkhorn and District Historical Society, 1982, pages 73-80.

“Elkhorn School is officially opened,” Winnipeg Tribune, 4 April 1911, page 9.

Manitoba School Records Collection, Elkhorn School District No. 366 Daily Registers, GR0466, Archives of Manitoba.

School division half-yearly attendance reports (Schedule: E 0757), Archives of Manitoba.

Manitoba Local Government Boundaries Commission, Schools in Manitoba - Volume 2, Elkhorn Collegiate - File 140B, March 1968, Archives of Manitoba.

We thank Kelly Walker for providing additional information used here.

This page was prepared by Nathan Kramer and Gordon Goldsborough.

Page revised: 10 March 2018

Historic Sites of Manitoba

This is a collection of historic sites in Manitoba compiled by the Manitoba Historical Society.

Browse lists of:
Museums/Archives | Buildings | Monuments | Cemeteries | Locations | Other

Please note that inclusion in this collection does not mean that a particular site has special status or protection. Some sites are on private property and permission must be secured from the owner prior to visiting.

Site information is provided by the Manitoba Historical Society as a free public service only for non-commercial purposes.


Search Tips | Suggest a Site | FAQ | Acknowledgements

Send inquiries to the MHS Webmaster.

Back to top of page

   


To report an error on the above page, please contact the MHS Webmaster.

Home  |  Terms & Conditions  |  FAQ  |  Contact Us  |  Privacy Policy  |  Donations Policy

© 1998-2018 Manitoba Historical Society. All rights reserved.